Archive for the 'Cin Fikirler' Category

17th Dec 2008

Çam Ağacı – Süs ve Diğerleri

Bu sene yılbaşı ağacı süslemeyi düşündüm. Evlenmeden önce Ceca ile süslediğimiz minik bir ağacımız vardı. Bu eve taşınırken ağacı ve süsleri getirmeyi unutmuşuz.

Bir hevesle site site dolaşıp ağacı ve süsleri aramaya başladım. Bir sürü seçenek, bir sürü fiyat aralığı mevcut. Kaba taslak hesapladım. Beğendiğim süsler çok pahalı… Şu belirsiz kriz ortamında o kadar parayı süslere vermeyi doğru bulmadım. Sonrasında ağacı ve süsleri kaldırıp, saklayacak bir yerimiz olmadığı için ( evde depolama sorunumuz var. ) bu fikrinden vazgeçtim.

Annem her sene yılbaşı ağacını süsleyip, evini ışıklandırır. En iyisi onun ağacını izleyip, bir iki beğendiğim süsü ona hediye etmek… Kendimiz için ise yanıp sönen ışıklardan alıp oraya buraya takıp ışıl ışıl bir evde dolaşmak :)

Geçen sene yılbaşında uyuduğumuz için, bu sene güzel ve Ceca’nın sevdiği yemeklerden oluşan bir sofra ile yılbaşına girmek istiyorum.

Posted in Cin Fikirler, Kişisel Tarih | 6 Comments »

08th Nov 2008

Kendimi eve adadım – Bölüm 1 -

En güzel arınma ve düşünme yolunun ev ile uğraşmak olduğuna inandığımdan; haftalardır evdeki tamirat, tadilat, atma, ayıklama ve temizlik işleri ile uğraşıyorum. Canımın kıymetini öğrendiğimden, belime dikkat ettiğimden işler haftalar sürüyor :)

Banyoya yaz ayında aldığım aynayı nihayet takabildik, pek güzel durdu. T.chibo’dan çok uygun fiyata almıştım. Bir iki tane daha almadığıma pişman oldum. Çerçeve olurdu, pano olurdu, güzel hediye olurdu.

Vakti zamanında evin girişi için yaptığım panomsu birşey vardı. Badana yaparken sökmüştük, bende tekrar takmak istemedim. Evirdik, çevirdik kutu yaptık. Fotoğrafını çekmeye üşendim; ama eski site yedeklerinden panomsu halini buldum çıkarttım :) Kulp ve altına tekerlek eksiği var, onları takarken kutumsu halini çekerim artık :)

   

Kedilerin odası elden geçti birkez daha, çünkü minik bıdıklar odada bulunan karton kutu, kalem, cetvel gibi bilumum nesnelerle iki kale maç yapıp, gördükleri her kağıt nesneyi parça pinçik ediyorlardı. Dolapların ve kitaplığın arkasından neler neler çıktı… Hepsi düzenlendi, temizlendi, dolapların içine kaldırıldı. Koca oğlan Rıfkı rafların tepesine zıplayıp durduğu için bir raf gece yarısı bizi yatağımızdan fırlatacak biçimde düşmüştü yerinden, neyse ki oğluşa birşey olmamıştı. Şimdi çok ama çok sağlam bir raf yapma peşindeyim. Oysa ne kadar masum uyuyorlar yanımızda :)   

Ofis masamın arkasındaki duvara şunlardan yapmayı düşünüyorum. Bakalım ne zaman yapmış olurum ;)

Posted in Cin Fikirler | 6 Comments »

11th Aug 2008

Seramik Hamuru

Evde kendimi oyalamak için ne yapsam diye düşünürken, oyalayıcı ve bir o kadar keyif alacağım etkinliği buldum. Seramik hamuru ile oynamak :) Seramik hamuru yapılışı birçok yerde anlatılmış, ben yapmakla uğraşmak istemediğimden ve hazır hamurun fiyatı çok uygun olduğundan satın aldım. Birde bu ürün gibi olan ancak yapısı ve aşamaları farklı olan fimo hamuru var. Ancak fimo hamurunun sertleşmesi için fırınlamak, o fırını başka işlerde kullanmamak gerekli ki benim keyfim için fazla pahalı bir seçenek.

Hamuru tek seferde kullanmak zorunda değilsiniz, hava almayacak şekilde bir poşetin içine koyarsanız ürün uzun süre dayanıyormuş.

Hamur biraz nemli ve hafif simli olarak çıkıyor, elle yoğuruldukça neminden eser kalmıyor. İlk rengi oldukça açık mavi, kurudukça beyazlaşıyor. Hamurun tamamen kuruduğunu renk değişiminden anlıyorsunuz. Tamamen kuruduktan sonra istediğiniz renkte boyayabilirsiniz. Ben suluboya kullanmayı düşünüyorum. :)

Hamurun kurumaması için hamurdan minik parçalar alıp çalışmak gerekli, tabi büyük bir eser ortaya çıkartmayacaksanız :)

Hamurun yapısını anlamak için ilk başta ufak denemeler yaptım. İlk eserim (!) kardan adam :D Ben küçükken Play-doh yoktu. Kreşte öğretmenlerin yaptığı hamurla oynardık, o yüzden bu hamur işine elim pek yatkın.

Hamurla fazla oynamaktan hamur çatlayabiliyor.

Hafif nemlendirilmiş eller veya parmaklar ile hamur eski formuna kavuşuyor. :)

İnce ince uğraştım.

Tüm bunlar ne mi olacak ??? Önce bir hamur kurusun :) ( Hamur normalde 24 saatte kuruyor. Ben elimle ıslattığım için henüz tam kurumadı, tam kuruma için 48 saati gözden çıkarttım. )

Posted in Cin Fikirler | 8 Comments »

11th Aug 2008

Şeker kedicik :)

Posted in Cin Fikirler | 7 Comments »

14th Jul 2008

Macera*

Cumartesi saat 14 sularında boyaya başladık. Öncelikle odayı ayarlamaya başladık. TV sehpasını TV ile birlikte koridora atınca işimiz epey kolaylaştı. :) Minik bir oda ve az eşya olunca hazırlık kısa sürdü.

Klimayı boyaya karşı korumanın en iyi yolu streç filmle sarmak :)

Avize için büyük parçaları söküldükten sonra büzgülü çöp poşeti kullanmak çok pratik…

Beril’in eseri, baktım tutturmak için uğraşıyor bende yardım ettim, neyse ki koridorları boyarken maskeleme bandını kulllandı. :)

Koltuğu ortaya alıp üstünü örttük, taşan örtüyü yerlere doğru serdik; ama baktık üstünde yürüdükçe kayıyor yerleri Beril gazete ile kapladı.

Boyamaya tavandan başladık, tavan alçı ile düzleştirilmediğinden bizi epey zorladı boyarken…Yalnız rulonun sapına dikkatinizi çekerim, leopar desenli… Kadın heryerde kadın :)


Kartonpiyerleri itina ile boyadık :)

Duvarın rengi koyu boyayacağımız renk açık olduğundan duvara beyaz boya ile astar geçtik.

Astar sonrası kartonpiyerlere maskeleme bandı geçip asıl rengi boyamaya başladık. İlk katı sürünce pek belli olmadı ve açıkcası benim moralim bozuldu. O kadar renk arasından severek seçtiğim ” sahra beji ” ilk sürüşte belli bile değildi. Neyseki kurudukça ve diğer katı geçince ummadığımız kadar güzelleşti :)


Boyanın bitmiş hali, tam yerleşmediğinden düzgün fotoğraflayamadım. Birde bu duvara desen mi çalışsam, yoksa tablo gibi kullanıp resim mi çizsem karar veremedim. Duvar bej, koltuklar bej, tv sehpası açık renk olunca monotonluğu kırmak lazım değil mi? :)

DİP SOS: Boya yapıp fotoğraf çekmek çok zor, o yüzden fotolar alelacele çekildiğinden ne rengi ne odayı tam yansıtamamış. Ayrıca koridorları da boyadık ve o kısma ait hiç foto çekmemişiz.

__________________________________________________________________________________________

TEŞEKKÜR :D :D :D

* Beril, çırak olarak başladığı boyacılık macerasına koridorlarda usta olarak devam etti. Kaçmadığı, büyük bir sabır ile heryeri bantlayıp kapladığı, onca hengamenin arasında müziğimizi eksik etmediği, müziğin sustuğu yerde kendi uydurduğu şarkılar ile bizi güldürdüğü için kendisine teşekkür ederim.

* Ceca’nın kız kardeşine ince işçilik ile uğraştığı, korkmadan merdiven tepelerinde dolaştığı, tavanları azimle boyadığı için teşekkür ederim.

* Sponsorumuz Ceca’ya işimize karışmadığı, arada gelip “Harika olmuş.” diye moralimizi ayakta tuttuğu, sınırsız yemek ve içecek imkanı sınduğu için teşekkür ederim.

* Maceranın devamı vaaar :) Asıl eğlence orada…

Posted in Cin Fikirler, Kişisel Tarih | 4 Comments »

11th Jul 2008

.

Tadilat, boya badana, kırıp dökme, prizleri değiştirme gibi becerilerimi babamdan aldığım gün gibi aşikar. Aramızdaki tek fark benim elimde maktapla duvarları İsveç peynirine döndürmüyor olmam :)

En keyif aldığım tadilat işi ise badana yapmak… Bana kalsa her sene evi boyayabiliriz, böylelikle birçok rengi deneme şansımız olur. Üstelik değişiklik iyidir. Yalnız yeni nesil boyaları nasıl bir teknoloji ile yapıyorlarsa kolay kolay kirlenmiyor ve silinebiliyor. Temizliğe yardıma gelen Elif Abla’nında en büyük zevki duvarları silmek olunca duvarlar kolay kolay kirlenmiyor.

Oturma odası boyayalı 2 sene olmuştu. ( Eski okurlar hatırlayacaktır. ) Beril, ben ve Ceca’nın kızkardeşi ( görümce deniliyormuş ) Koç.taş’a gidip kendimizi boya reyonunda bulduk. Boyalarımızı aldık. Üçümüzünde evini sırayla boyayacağız… Ceca’nın kız kardeşi ve ben badana konusunda tecrübeliyiz; ama Beril’in tecrübesi boyacıları tehdit etmekten ibaret olduğundan çıraklık döneminin çok eğlenceli geçeceğine eminim. :)

Posted in Cin Fikirler, Yedik Bitti | 4 Comments »

  • Arama

  • Destek