Archive for the 'Başucu Kitapları' Category

28th Jun 2008

Bir süredir geceleri el, ayak çekilince ağırlamaktan keyif duyduğum bir misafirim var. Ursula Kroeber Le Guin; Kadınlar Rüyalar Ejdarhalar ile her gece misafirim oluyor. Sanki sohbet ediyormuşuz gibi hissediyorum. Denemelerinden oluşan bu 144 sayfalık kitap ile beynimde yeni odacıklar açıyor. Bitmemesi için yavaş yavaş okuyor, sindirebilmek için durup düşünüyorum. Kitapla ilgili o kadar çok not aldım ki, başucumdaki not defterim doluyor. Ursula Kroeber Le Guin ile bu kadar geç tanıştığım için kendime kızıyorum.

Posted in Başucu Kitapları | 9 Comments »

15th Jan 2008

Okuduklarımın arasına sızan

 

Elif Şafak bu hayatta yazma yeteneğine hayran olduğum kadın yazarlar arasındadır.

Her yeni kitabını sabırsızlıkla bekler, çıkar çıkmaz alamam. Alamam, çünkü biteceğini bilmek almama engel olur. Sonsuz olsun isterim yazdıkları… Kitaplarını okurken okuma hızımı yavaşlatırım. Son sayfalarda hecelememek için kendimi zor tutarım.

Siyah Süt’ü almadan önce olumsuz eleştiriler okumuştum. Eleştiriler; kurgunun sıkıcılığından, yazarın bu kitabı yazmaya kalkmasının pespayelik olduğuna kadar uzanan çeşitlilikteydi.

Siyah Süt, her ne kadar “Yeni Başlayanlar İçin Postpartum Depresyon” alt başlığını taşısa bile depresyon hakkında bilgileri son 50 sayfasında içeriyor. Bunun dışında yazar; kadın olmak, anne olmak, hem anne hemde kadın yazar olmak ve tüm bunların içinde kendi iç sesleri içinden bir çıkış noktası bulmak üzerine kurgulamış kitabını. Kadınlığıyla barışmasını, anne olmak yolunda iç sesleriyle verdiği mücadeleyi, kadınlığının anneliği ile birlikte olgunlaşmasını anlatmış. Başka anne olan kadın yazarlardan örnekler vermiş bolca…

Depresyon kısmı ise çok havada kalmış. Ancak bu kısım bile yeterli olabilir babalara. Evet babalara; çünkü hamileler, yeni doğum yapanlar okumamalı o son sayfaları…

Kitabın başlangıcında ”Okuma Yöntemi” bölümünde yazan “Bu kitap okunur okunmaz unutulmak için yazıldı. Suya yazı yazar gibi…” diyen Elif Şafak’ı dinlemek isterdim. Ancak yine satır aralarına serpiştirdikleri ile kitabı suya yazmamış Elif Şafak… Üstelik ” Romanların anneleri okurlardır, yazarlar değil. ” diye iddialı bir laf ortaya atmış ilerleyen sayfalarda, sorarım kendisine insan evladını unutur mu? :)

Posted in Başucu Kitapları | 4 Comments »

29th Nov 2007

Bugünlerde okuduklarım 2

Kasım ayı bitmeden yeni kitaplarıma kavuştum. Geçen seferden kalan iki kitapla yine başucumdaki yerlerini aldılar. Şimdilik Kuyucaklı Yusuf ve Yaratma Cesaretine başlayabildim. Bulantı hece hece okunacağından bitmesi uzun sürecek gibi.

Birde bu kitaplara Elif Şafak’ın Siyah Süt’ü eklenecek ki Aralık ayı harika geçecek :)

Posted in Başucu Kitapları | 6 Comments »

22nd Nov 2007

Kısa Kısa Kitap Yorumları

Olasılıksız; kitabını severek okudum. Kitap kalın olmasına rağmen bölümler kısa ve anlatım akıcı olduğundan okuması rahattı. İçinde yer alan olasılık ve kuantum fiziği açıklamaları anlaşılırdı. Ancak kitapta Hollywood filmlerinden çıkma aksiyon betimlemeler var. Bu kitabın filmi nasıl çekilir, çekilirse nasıl olur hepsi gözünüzün önünde canlanıyor. Yazarın amacının kitabın filminin çekilmesi olduğu düşünülebilir :) Determinizm‘i en iyi açıklayan kitaplardan, bu konu son zamanlarda oldukça popüler, eğer sizde bu akım hakkında bilgi sahibi olmak, bu sırada terimlerle boğuşmayım, macera içinde öğreneyim diyorsanız bu kitap sizin için biçilmiş kaftan. Benim determinizmle ilgim olmaz derseniz de maceradan maceraya koşmak ve şaşırtıcı bir son için okuyabilirsiniz.

Ve Birden Mucit Oraya Çıkıverdi TRIZ – Bu kitap teknik problemleri çözmede yaratıcılığınızı etkiliyecek bir kitap. Kitapta yer alan örnekler, basitten zora doğru gidiyor. Kitaba göre yaratıcı fikir için bilgiye ihtiyaç duyulur; ancak bilgi seviyesi arttıkça yaratıcılık körelir. Bu kitapla ise bellirli teknikleri ve bilgileri kullanarak yaratıcılık seviyesi üst düzeye taşınabilir. Ancak ortaokuldaki fen bilgisi ve lisedeki fizik, kimya derslerinizi hatırlamanız problemlerin çözümünü bilmeniz ve çözümü anlamanız için gerekli.

Duyulmayan Anlam Çığlığı, ne yazık ki baskıda bazı sayfaların basılmaması sonucu hevesimi kursağımda bırakmıştır. İlk kez başıma böyle bir durum geldiğinden şaşırdım kaldım. Bu kitabım basımı artık yapılmadığından ve bende bu kitabı zorlukla bulduğumdan ne yapacağımı bilemiyorum :(

Kürk Mantolu Madonna, en güzel aşk romanlarından demek kitaba haksızlık olur. Kitap bir aşk etrafında dönse bile yazarın eşsiz üslubu ile yaşama dair tespitleri ve çıkarımları kusursuz. ( Yukarıdaki resimde işaretli örneği görebilirsiniz. ) Satır aralarında yer alan, içinizi acıtan duygular, bende böyle düşünüyorumlar var ki, tekrar tekrar okumak, okurken not almak istiyorsunuz. Raif Efendi ve Maria Puder aklınızdan çıkmayacak.

Posted in Başucu Kitapları | 3 Comments »

02nd Nov 2007

Bugünlerde okuduklarım…

Hergün kitap okumadan uyuyamıyorum. Bu sıralar başucumda olan, bir ondan bir bundan diyerek okuduğum kitaplar…

“Mesnevi-i Şerif” tüm heybetiyle uzun süre başucumda duracak gibi.

“Olasılıksız” bitmek üzere, determinizm detayları ile harika bir kitap.

“Kürk Mantolu Madonna” kütüphanemden çalınmış kitap, tekrar aldım, tekrar okuyorum. Bu kitap her okuyuşta yeni yeni detaylar keşfettiğiniz ötekiye ait bir kitap, anlatması çok zor okumadıysanız ilk fırsatta okuyun derim.

“Önemli Şeylerde Kimse Söz Etmezse” henüz 3 sayfasını okuyabildim, yorum yapmak için çok erken :)

“Ve Birden Mucit Oraya Çıkıverdi” yaratıcı problem çözme kuramına dair bir kitap, örnekler çok hoş, yaratıcılık seviyenizi arttırın.

“Duyulmayan Anlam Çığlığı” hepimizin zamanı geldiğinde kendimize sorduğumuz; “Ne için yaşam?” sorusunun ittiği arayışa dair psikoloji temelli bir kitap. Okumadan önce varoluşçuluk felsefe ile ilgili bilgi sahibi olmanızı öneririm.

“Lou: Özgür Bir Kadının Öyküsü” Lou Andreas-Salome’un anlatıldığı bu kitap hakkında detaylı bir yorum yazısı yazacağım,önce bir bitsin bakalım :)

Posted in Başucu Kitapları | 5 Comments »

  • Arama

  • Destek