17th Jun 2008

Sersemletici rüzgar

Murathan Mungan bir yazısında; ” ………..sersemletici bir rüzgar gibi geçmişti Mayıs…….” kelime dizgisi ile beni benden almıştı. Dün fark ettiğim düşündüğünü yazdığını zannetmek Haziran’ın sersemletici bir rüzgar gibi geçmesinden kaynaklanıyor olabilir mi?

Akşam bunu düşündüm, yapacaklarını unutmak, yapmadıklarını yaptım zannetmek nasıl bir sersemliğin neticesidir ki ??? Unutmamak için not almak, bir ajandaya sahip olmak yapılabilecek ilk iş… ama benim hem not defterim, hemde ajandam devamlı yanımda. Sorun elimin uzanıp birşeyleri not almamakta….

Lise yıllarını hatırladım birden, o zamanlar daha disiplinliydim, minik ajandam ve ben sınıfta hatırı sayılır bir ün yapmıştık. Sınavlar, alınan notlar, randevular, doğum günleri, yaşananlar ve yaşanacak olanlar… Sanırım insan en plansız zannedilen yaşında, isterse daha planlı olabiliyor, hayatın önünüze çıkartacağı engeller, aksilikler daha kısıtlı… Zaman geçtikçe; ” İnsanlar plan yapar ve Tanrı güler.” düsturuna inanır oldum. Planlarım, yazdıklarım, çizdiklerim hep karıştı, hep sarktı, hep bocaladı. Ajandam bana, ben ajandama inanmaz oldum. Bir süre sonra hiç olmazsa olan biteni yazayım dedim ve büyük bir kısmını hatırlamak istemediğime karar verdim.

Şimdi yanımda duran ajandama bakıyorum da; düzenli yazılanlar kredi kartı son ödeme tarihi, çeşitli ödemeler vs… Arada bol bol not alıp, ilham perisinin fısıldadıklarını yazmışım.

*

*

Nelerden bahsedecektim, nerelere geldi konu, çok uzun bir giriş oldu ve farklı bir konuya kaydı yazı… Bir sonraki yazıya toparlamalı.

8 Responses to “Sersemletici rüzgar”

 1. ece Says:

  Yalnız değilmişim..Benim de ajandam olmazsa olmazlarımdandır.Çalışırken iki tane idi,biri özel diğeri iş için.Bazı insanlar için alay konusu olmuşluğum bile vardır.’defterinde yazmıyorsa yapmaz’ diye kıkırdaşırlardı.
  Şimdi sadece bir tane var o da eşimle ilgili şeyler için.
  Kendimle ilgili sadece bir bloknot ayırdım.Yapılacaklar listem var.Yapılabilenlerin üzerini çiziyorum sadece. Hayatı plân-programla geçmiş biri için şaşırtıcı.Ama gene de not almaktan vazgeçemiyorum işte. Hafızam zayıftır.Bu yüzden yazmam gerekir.Ama artık ileri tarihlere yaygın hiç notum yok.Acı bir şekilde anladık ilerisi diye bir tarih yok. Şimdi var.
  Sevgiler

 2. Zeynep Says:

  Ece Hanım,

  Sonuna kadar katılıyorum dediklerinize, asolan “şimdi”…

  Sevgilerimle

 3. Ebruli Günlerdeyim Says:

  Zeynepcim, arasıra da olsa sersemlemek güzel şey. Haizran da bunu yapmış olabilir bak. Ama sen yine de bir ara check-up yaptırırken; B12 vitamin değerine kandan baktırmayı unutma. Bunun eksikliğinde untkanlık görülebiliyor ve vücüdumuz için çok gerekli bir vitamin. Bende ve eşimde var. Ne kadar gıdalarla alsak da, vücudumuzdan emilemiyor. Bazı insanlarda bu vitaminin kana karışamıyor…

 4. Zeynep Says:

  Ebruliciğim,

  İlgin için teşekkür ederim. Geçen sene baktırmıştım B12′ye ama 26 sında tekrar doktora gideceğim, söylerim tekrar bir test yapar herhalde…

  Sevgilerimle

 5. ilkay Says:

  Merhabalar;
  Okudumda yazmadan geçemedim. Eskiden beridir, böyle disiplin içinde istediklerini, olanları, olacakları yazan ve bunu devam ettiren insanlara hep hayranlık duymuşumdur. Bu devamlılık beni hep cezbetmiştir. Hatta her senenin başında gider kendime en şirininden, hatta en renkli, en okunası, en yazılası cinsinden bir ajanda alır, ilk 3 ay yazar okur takip eder sonraki aylarda aklıma geldikçe yani ayda ancak 1 defa açarım. Sırf bu yüzden sene başındaki doğumgünlerini kutlar, daha sonraki aylarda doğanlardan hep sitem işitirim. Sevdiğim sözleri beğendiğim kitapları, kitaplardan aklımda kalmasını istediklerimi hep ayrı ayrı ve o anda elime ne gelirse ona not alırım. Çok isterdim bu işe istikrarlı devam edip bu konuda düzenli olabilmeyi. Elinize sağlık. Bence elinizin altında bulunmaya devam ettikçe eninde sonunda yazılacaklar birikecektir.
  Sevgiler.

 6. Zeynep Says:

  Sevgili İlkay,

  Yazdıkların beni cesaretlendirdi, çok teşekkür ederim.

  Sevgilerimle

 7. Elit Says:

  Canım bende elimde notlarım her yanımda unutmayacağım diye uğraşıp duruyorum. O kadar çok yoğunum ki aslında hafta sonu için senle görüşmeyi istiyordum ama şimdi yine bir toplantı haberi geldi. Cumartesi çalışıyorum yine.

  Sen benim uğurumsun Zeynepciğim, bana şans getiriyorsun :)

  Sen gerçekten çok düzenlisin, notların arasına yazdıklarını dışında çizdiklerini de çok beğeniyorum.

  Sevgilerimle

 8. Zeynep Says:

  Elitciğim,

  Önemli olan iş olması, bugün olmaz yarın olur. Buluşuruz elbet; maksat gönüller bir olsun :)

  Sevgilerimle

Leave a Reply

 • Arama

 • Destek